راه اندازی دو اندیشکده در کانون بسیج اساتید موسسه آموزش عالی آل طه

تعداد بازدید:۷۸۸
به گزارش روابط عمومی موسسه آموزش عالی آل طه به همت کانون بسیج اساتید دانشگاه آل طه،  در راستای تحقق اهداف انقلاب اسلامی و با بهره ­مندی ازسرمایه­ انسانی استادان بسیجی و سایرفعالان علمی دغدغه­‌مند در حوزه پژوهش، ایده‌­پردازی و تصمیم­‌سازی اقدام به تاسیس ۲ اندیشکده به نام­های دانشگاه و تمدن نوین اسلامی و توسعه فناوری های نوین نموده است.

راه اندازی ۲ اندیشکده در کانون بسیج اساتید موسسه آموزش عالی آل طه

به گزارش روابط عمومی موسسه آموزش عالی آل طه به همت کانون بسیج اساتید دانشگاه آل طه،  در راستای تحقق اهداف انقلاب اسلامی و با بهره­مندی ازسرمایه­ انسانی استادان بسیجی و سایرفعالان علمی دغدغه­‌مند در حوزه پژوهش، ایده‌­پردازی و تصمیم­‌سازی اقدام به تاسیس ۲ اندیشکده به نام­های دانشگاه و تمدن نوین اسلامی و توسعه فناوری های نوین نموده است.

 رسالت اصلی این اندیشکده­ها، تبیین راهبردی فرمایشات و منویات امام راحل، مقام معظم رهبری و نیز اجرا، ترویج، و اعتلای سیاست­های کلان موضوعی/ توسعه­ای نظام جمهوری اسلامی در راستای تحقق اهداف انقلاب اسلامی و سند ملی ۱۴۰۴ است.

 این مجموعه که متشکل از استادان بسیجی و سایر پژوهشگران دانشگاهی است در حوزه­‌های؛­ رصد، پایش و بررسی مسائل و معضلات کشور/ استان، به ایده­‌پردازی، سیاستگذاری و برنامه‌­ریزی پرداخته و نسبت به یافته­‌های خود به مطالبه‌­گری می پردازد.

 وظایف اندیشکده

۱- روزآمدی در حوزه تخصص­‌ها و بهره­‌گیری از ابزارهای نوین در حوزه فعالیت اندیشکده بویژه پایش، پژوهش و ایده پردازی.

۲- بهره‌­گیری از ظرفیت دانش، تجربه و مهارت استادان بسیجی و دیگر پژوهشگران عرصه علم و فناوری در راستای تولید دانش، فن­آوری، ابداع و اختراع روش­ها و ابزارهای نوین در جهت حل مسائل و معضلات استانی/ ملی.

۳- جریان‌­سازی علمی پیرامون یافته­‌ها از طریق ارتباط و بهره­‌گیری از ظرفیت­‌ها و هم‌­افزایی امکانات سازمان­‌ها و نهاد­های مرتبط.

۴- کمک به توسعه و تعمیق وگفتمان­سازی در راستای تحقق نهضت نرم‌افزاری و تولید دانش بومی و تقویت روحیه مطالبه‌­گری در میان استادان و پژوهشگران.

اندیشکده دانشگاه و تمدن نوین اسلامی

اندیشکده دانشگاه و تمدن اسلامی  هسته‌ای مرکزی و کانونی برای گردهم آمدن اساتید و پژوهشگران در قالب یک اتاق فکر است، تا بتوانند بحث و گفتگوی آزاد، منطقی و علمی را از طریق همکاری و همفکری مستمر و پیوسته در موضوعات دانشگاهی در جهت جامعه پردازی و شکل دهی تمدن نوین اسلامی پیش‌ ببرند، و در نهایت با بررسی وضع موجود، وضع مطلوب، سیاست­ها و برنامه­های موجود، و راهکارهای تحقق اهداف، در تدوین سند جامع آموزش کشور به دستگاه­های ذی­ربط یاری رسان باشد. در راستای انجام این کار، توجه به فرهنگ دینی و ایرانی و اقوام و اقلیم متنوع سرزمین ایران، بررسی تجربی و بهره‌مندی از نتایج کمی و کیفی مطالعات و همچنین بهره‌مندی از نظریه­ها، تجربیات و داشتن دیدگاه تطبیقی با دیگر کشورهای همسایه، مسلمان و غربی می­تواند نتایج بهتری را در پی داشته باشد.

اندیشکده اندیشکده دانشگاه و تمدن نوین اسلامی با سه کارگروه به مطالعه و بررسی مسائل و معضلات کشور در سطوح ملی، منطقه ای و حاکمیتی خواهد پرداخت. این کارگروهها عبارتند از:

  • بررسی نسبت بین سند تمدن اسلامی افق ۱۴۵۰با بیانیه گام دوم و همچنین الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت
  • فعالیت جهادی برای بومی سازی پیشرفت و تحقق زمینه های کارآفرینی و پروژه محور شدن دانشگاه
  • ارائه مدلی برای دانشگاه اسلامی

اندیشکده توسعه فناوری های نوین

 موسسه آموزش عالی آل طه با پتانسیلی که در حیطه رشته های مهندسی (برق، کامپیوتر، عمران و صنایع) در کنار علوم پایه شامل زیست شناسی و میکروبیولوژی و رشته های علوم انسانی شامل مدیریت، روانشناسی، فلسفه و حقوق دارد، اقدام به تاسیس و راه اندازی اندیشکده ای با عنوان توسعه فناوری های نوین نموده است تا با استفاده از توانمندی های متخصصین خود و ترکیبی از زمینه های مختلف علوم و مهندسی، خدمات علمی جدیدی در زمینه فناوری های نوین در جهت پیشرفت کشور اسلامی ایران ارائه نماید.

این مجموعه با بکارگیری دانشجویان و اساتید مجرب، جوان و بسیجی امیدوار است قدمی موثر در گام دوم انقلاب مطابق فرمایشات مقام معظم رهبری بردارد.

 اندیشکده فناوری های نوین با سه کارگروه به بررسی مسائل و معضلات کشور در سطوح ملی، منطقه ای و حاکمیتی خواهد پرداخت. این کارگروهها عبارتند از:

• بررسی راهکارهای میانبر جهت توسعه فناوری های نوین

• اقتصاد مقاومتی

• فعالیت جهادی برای بومی سازی پیشرفت و تحقق زمینه های کارآفرین شدن دانشگاه

کلید واژه ها: کانون بسیج نوین تمدن توسعه اندیشکده


نظر شما :